sobota 23. októbra 2010

Čo o nás Google vie W4-KE I3

IP adresa moja identifikácia
Anonymita internetu vzbudzuje v ľuďoch pocit bezpečia, súkromia a neviditeľnosti. Tento pocit ezpečia je veľmi často iba ilúziou. Pri našich činnostiach v internete zanechávame stopu, ktorá sa kdesi zaznamenáva. Podľa tejto stopy sme identifikovateľní a často aj identifikovaní.

Každý, kto sa pripája do internetu, to robí z nejakej IP adresy. Vlastnú IP adresu je možné zistiť pomocou mnohých programov (www.geobytes.com/ipLocator.htm, mojeip.shaimagal.org). Okrem samotnej IP adresy je možné určiť aj miesto pôsobenia, krajinu, zemepisnú polohu, adresu prevádzkovateľa, druh a verziu prehliadača, jazyk prehliadača a ďalšie údaje.

 
mojeip.shaimagal.org

 (www.geobytes.com/ipLocator.htm

Čo o mne Google vie
  Niektoré služby Google aktívne využívam, ale najviac ma zaujal služba Google Toolbar. Vyhľadávame, čo nás práve zaujíma, čo potrebujeme, čím žijeme, čím sa zaoberáme. Zoznam otázok zadaných do vyhľadávača je akýsi stručný životopis moderného človeka. Pri kladení otázok väčšinou neriešime otázky utajenia a bezpečnosti. Otázky kladieme anonymne, často z rôznych počítačov, pýtame sa rôznych vyhľadávačov, nedávame do súvisu minulé otázky s tými terajšími.  Neuvedomujeme si, že ak sa piatok podvečer pýtame na nočné podniky v meste a nasledujúce popoludnie riešime bolesti hlavy, môže to o nás prezradiť, ako sme strávili piatočnú noc. 
Google Toolbar je nástrojový panel, ktorý si môžeme nainštalovať do svojho prehliadača.
http://www.google.com/intl/sk/toolbar/ie/index.html

Google Toolbar               

Každý, kto je v Google zaregistrovaný, môže využiť v rámci panelu Toolbar službu, zobrazovania histórie všetkých činností v prehliadači. V prvom rade je to úplný chronologický záznam všetkých otázok, ktoré používateľ položil Google vyhľadávaču. Tieto otázky sa týkajú vyhľadávania stránok, obrázkov, správ, produktov, sponzorovaných linkov (reklamy, videí, máp, blogov a kníh.
Okrem úplnej histórie je možné si pozrieť aj detailnejšie výpisy. Napríklad po výbere možnosti Web sa zobrazí výpis všetkých hľadaní vo vyhľadávači Google, usporiadaný spätne podľa času.
Napriek tomu, že prístup k svojej histórii je chránený prihlasovacou procedúrou, ochrana nie je príliš vysoká. V prípade citlivých údajov má používateľ možnosť zvoliť jednu z dvoch alternatív. Užívateľ má možnosť si nastaviť prerušenie zapamätávania histórie, prípadne celú vymazať. 

Zaujímavé je aj zobraziť si voľbu Trendy. Pri tejto voľbe je možné zobraziť si detailnú analýzu vyhľadávania: najčastejšie otázky, stránky, výbery, ako aj aktivitu vyhľadávania v priebehu mesiacov, dní v týždni, čo hodín v priebehu dňa.



     

piatok 22. októbra 2010

Blogy mojich kolegov

  1. Google   Analytics   http://abell-sk.blogspot.com/2010/10/google-analytics.html.   Blog  kolegu  Andreja Belovežčíka sa venuje službe Google Analytics, o ktorej som sa dozvedel až na DVUi. Určite ju začnem využívať aj ja na sledovanie návštevnosti svojich stránok. 
  2.  Google Analytics http://vladodvui.blogspot.com/2010/10/google-analytics-zadanie-w4-ke-i3.html. Blog kolegu Vlada Kuceru má príspevok o Google Analytics, ktorý ma presvedčil, že túto službu sa oplatí využívať.
  3. Vyhľadávanie http://luscak.blogspot.com/2010/10/vyhladavanie.html. Blog kolegu Juraja Luščáka. Sa venuje technikám vyhľadávania, ak ich poznáme,tak si vieme uľahčiť vyhľadávanie požadovaných informácií. 

utorok 12. októbra 2010

Informácie o mne



Záujmy: 
vysokohorská turistika, cyklistika, lyžovanie, korčuľovanie, fotografovanie, robotika